Varsavianistyczna szkoła

Nasze przedszkole dwukrotnie już zdobyło certyfikat „Varsavianistyczna Szkoła”.
Certyfikat „Varsavianistyczna Szkoła” przyznaje Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Certyfikat przyznawany jest na 1 rok. Placówka, która zdobyła certyfikat po raz drugi otrzymuje go na dwa kolejne lata szkolne.

Celem przedsięwzięcia jest:
upowszechnianie wśród dzieci wiedzy o Warszawie, jej przeszłości i teraźniejszości;
promowanie aktywności twórczej w poznawaniu Warszawy;
podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta;
integracja społeczności szkolnej wokół działań na rzecz Warszawy;
współpraca ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej.

W przedszkolu nauczycielki przeprowadziły zajęcia edukacyjne poświęcone Warszawie, jej przeszłości oraz teraźniejszości. Dzieci poznały historię, obiekty zabytkowe, parki, powojenną odbudowę i rozbudowę miasta, czasy współczesne. Przedszkolaki przygotowały gazetki tematyczne prezentujące charakterystyczne budowle i miejsca Warszawy. Zgromadzono również dawne fotografie przedstawiające modę damską, męską, dziecięcą.

Odbywały się wycieczki tematyczne. Przedszkolaki odwiedziły: Łazienki Królewskie, Pałac i park w Wilanowie, Muzeum Narodowe, Stadion Narodowy. Poznały gatunki roślin i zwierząt występujące na terenie Mazowsza w trakcie wyprawy do Lasów Państwowych. Podczas wycieczki do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Św. Bonifacego nr 90 dzieci poznały ciekawostki dotyczące naszej stolicy.

Zorganizowano spotkania z ciekawymi osobami związanymi z Warszawą. Naszym gościem była M. M. Grochowska- honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz Z. Oyrzanowska- przewodnik wycieczek po Warszawie.

Przedszkolaki przygotowały piękne prace plastyczne, które otrzymały nagrody w konkursie „Nasza Syrenka” zorganizowanym przez Szkołę 212.

Dzieci podejmowały działania na rzecz środowiska lokalnego. Występowały przed mieszkańcami Stegien prezentując piosenki inscenizowane ruchem, gestem. Wzięły udział w akcji „Sprzątanie świata”. Przygotowały życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Nauczycielki zaprosiły rodziców do udziału w tworzeniu wystawy fotografii „Spacerkiem po Warszawie- warszawskie pomniki”, która zgromadziła ponad 55 zdjęć dostarczonych przez 18 osób.

Przedszkolny Teatr KLAPS przygotował sztukę teatralną „Bazyliszek”. Przedstawienie zaprezentowano podczas pikniku rodzinnego oraz Przeglądu Teatrów Rodzinnych „Rodzice dzieciom”.

W tym roku szkolnym również podejmujemy działania przybliżające przedszkolakom treści związane z poznaniem historii naszego miasta, jego piękna, charakterystycznych miejsc, budowli, folkloru, tradycji.