Okres przedszkola to czas, w którym dzieci chorują ze sporą częstotliwością. To wtedy przechodzą większość znanych chorób zakaźnych. Skupiska dzieci i niska odporność małego organizmu sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób wśród przedszkolaków.
Większość zakaźnych chorób u dzieci przebiega obecnie łagodniej niż dawniej (upowszechnienie szczepień). Należy jednak zdawać sobie sprawę, że każda wirusowa choroba może stwarzać zagrożenie powikłaniami, dlatego mimo dobrego stanu dziecka, powinno ono przebywać w domu i okres rekonwalescencji powinien trwać odpowiednio długo. Dziecko nie powinno przebywać w towarzystwie innych dzieci, ponieważ je zakaża. Rozpoznanie choroby zakaźnej u dziecka zawsze stawia lekarz.
Ospa
Najczęstsza choroba wieku dziecięcego
Zakażenie: choroba wirusowa, zakażenie następuje drogą kropelkową,
Objawy: występują po około 2 tygodniach od zakażenia,są to przede wszystkim wykwity skórne. Najpierw przyjmują one postać grudek, potem zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, na końcu zasychają i odpadają jako strupki. Wykwitom często towarzyszy podwyższona temperatura, świąd, ból gardła i pogorszone samopoczucie.
Leczenie: objawowe (leki zbijające gorączkę oraz płyny zapobiegające świądowi skóry); dziecko powinno być izolowane od rówieśników do czasu aż odpadną strupki.
Zapobieganie: szczepionka
Szkarlatyna (płonica)
Zakażenie: choroba bakteryjna, zakażenie drogą kropelkową od chorego lub przez przedmioty i pokarmy zakażone przez chorego.
Objawy: zaczyna się wysoką gorączką, bólami brzucha, często wymiotami oraz bólem gardła i powiększonymi węzłami chłonnymi, następnie dochodzi wysypka, która już jest charakterystyczna dla tej choroby. Wysypka jest drobnoplamista, czerwona i zlewa się w niektórych miejscach (w zgięciach łokci i kolan, na tułowiu). Na twarzy występują rumieniowe zmiany skórne oprócz okolic nosa i ust. Ponadto dochodzi jeszcze do tego „malinowy” język, a po kilku dniach od pojawienia się wysypki skóra na dłoniach i stopach zaczyna się łuszczyć.
Leczenie: podawanie antybiotyku, leków obniżających gorączkę, odpowiednie nawodnienie.
Różyczka – coraz rzadziej występująca wśród dzieci ze względu na szczepienia
Zakażenie: drogą kropelkową od chorego, okres wylęgania trwa 14-21 dni. Dziecko zakaża już na 7 dni przed wystąpieniem wysypki i jeszcze 14 dni od momentu jej pojawienia się.
Objawy: wysypka i gorączka, zmiany skórne (które najczęściej pojawiają się na brzuchu lub plecach) zwykle mają postać małych różowych plamek, które z czasem zlewają się w jedną wielką plamę. Objawami towarzyszącymi są powiększone i bolesne węzły chłonne, gorączka, a nawet ranki w jamie ustnej. Choroba bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży
Zapobieganie: szczepienie
Odra – występuje wśród populacji nieszczepionej
Zakażenie: choroba wirusowa, zakażenie drogą kropelkową
Objawy: ostry ból gardła, gorączka, katar, nieżyt spojówek i często również suchy kaszel. Do objawów charakterystycznych dla tej choroby należą białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej oraz gruboplamista, różowa wysypka zaczynająca się od czoła i miejsc za uszami, a potem rozchodząca po całym ciele.
Zapobieganie: szczepionka
Świnka (zapalenie przyusznic) – występuje w populacji nieszczepionej
Zakażenie: drogą kropelkową, okres wylęgania: 15 – 18 dni;
Objawy: gorączka, czasem wysoka. Znaczna bolesność powiększonych obrzękniętych ślinianek przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych. Twarz jest obrzęknięta, występują też bóle głowy i mięśni, złe samopoczucie
Leczenie: objawowe
Zapobieganie: szczepienie
Choroba bostońska
Zakażenie: choroba wirusowa, zakażenie drogą kropelkową lub przez wydzielinę osoby chorej
Objawy: gorączka, dreszcze, bóle kostno-stawowe, brak apetytu i złe samopoczucie. Po 2-3 dniach pojawiają się charakterystyczne objawy, czyli wysypka grudkowa lub grudkowo-pęcherzykowa na wewnętrznej stronie stóp i dłoni. Dochodzi też również do zmian w jamie ustnej – od stanu zapalnego migdałków i gardła, po występowanie owrzodzeń na migdałkach, podniebieniu, śluzówce policzków i dziąsłach